fbpx

Sık Sorulan Sorular

Down Sendromu, ailede bu yönde genetik yatkınlık var ise görülebilir. Onun dışında tam olarak neden kaynaklandığı bilinmemektedir.
Down Sendromu ile tanışmamak için önceden alınabilecek bir yöntem yoktur. Ancak anne yaşının ilerlemesi risk oluşturabilir.
Evet. Down Sendromunun kromozomal eşleme esnasında oluşan farklı sentezlemeleri ortaya çıkabilir. Bireysel farklılıklar temelinde her çocuk özeldir. Düzeye dayalı gruplamalar yerine bireysel farklılıklara dayalı ve bireysel ihtiyaçlar temelinde durumu ele almak gerekir.
Hayır. Down Sendromu kromozomal bir durumdur. Tedaviden ziyade yaşam kalitesini artırmaya dönük eğitim çalışmaları vardır.
Anne karnında aile eğitimi ile başlayacak süreç çocuğun gelişimi ve eğitimi içinde anahtar öneme sahip olacaktır. Down Sendromlu birey için eğitim ve rehabilitasyon dünyaya gelme ile başlanacak bir süreçtir. Kas gelişimi gibi yapısal alanlardaki farklılıklar, en erken sürede müdahaleyi gerekli kılar.
Özel eğitimin diğer alanlarındaki kişilerin ailelerinin yaşadığı aşamalar Down Sendromlu bireylerin aileleri için de benzer ilerler.
Bebeklik dönemindeki erken müdahale fiziksel gelişim ile bilişsel gelişim alanlarını kapsamaktadır.
Down Sendromlu birey tedavi edilemez fakat eğitimle bilişsel, zihinsel ve fiziksel faaliyetleri geliştirilir. Erken ve sürekli olan eğitim çok önemlidir. Down Sendromlu kişi kapasitesi doğrultusunda ve ihtiyaçları baz alınarak özel eğitim aldığında çok ilerleme kaydeder ve hayatına yön verebilir seviyeye gelir.
İyi bir eğitimle Down Sendromlu bireyler; tıpkı diğer kişiler gibi arkadaş edinebilir, okula gidebilir hatta iş sahibi olabilirler.
Erken yaşta başlanan dil terapileri, çocuğun erkenden konuşmasına olanak sağlar. Tabii bu durum kişiden kişiye değişebilir.
Zihinsel gerilik, duygusal gerilik demek değildir. Bu nedenle ailelerin tutumu; Down Sendromlu çocuğun psikolojisi, öz güveni ve mutluluğu açısından önemli bir yerdedir. Her ne kadar özel eğitim ile destek sağlansa dahi bu farklılığa sahip insanların eğitimi esnasında ailelerin ve sosyal çevrenin desteği ile duyarlılığı da büyük bir rol oynamaktadır.