fbpx

Dernek Başkanı

Mehmet Munlafalıoğlu

  • Dernek Başkanı

DOSD Meram’da Tüm Farklılıklar Birer Zenginlik

Değerli ziyaretçilerimiz merhaba,

Farklı genetik özellikleri ile tüm duyguları doruklarda yaşayan Down Sendromlu evlatlarımız, sevgi dolu yürekleriyle herkesten ve her şeyden daha benzersiz ve özeldir. Toplumumuzda çok kıymetli bir konumda bulunan bu bireyler, içlerinde taşıdıkları saflık ve sevgi dolu kalpleriyle çevrelerine müthiş bir enerji yaymaktadır.

Down Sendromlu bireylerimizin kalplerindeki eşsiz sevgi ve yüzlerindeki anlamlı tebessüm; etraflarındaki herkesi derinden etkilemektedir. Böylelikle bulundukları tüm ortamlarda farkındalığı arttırarak gerçek bir değişimin öncüsü olan bu özel evlatlarımız; daha hoşgörülü, daha kucaklayıcı ve daha adil bir dünya hedefimize anlamlı katkılarda bulunmaktadırlar.

Özel çocuklarımızın gülümsemeleri, içtenlikleri ve sevgi dolu tavırları; Mevlana’nın hoşgörü şehri Konya’da da DOSD Meram gibi bir kurumun ortaya çıkışına vesile olmuştur. Meram Belediyesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile hayata geçirilen DOSD Meram; Down Sendromlu bireylerimize ve onların fedakâr ailelerine hizmet vererek hayatlarını kolaylaştırmayı amaçlayan güzide bir merkezdir.

Kurumumuz; tüm faaliyetlerinde, kadim kültürümüzden ve manevi değerlerimizden elde ettiği kazanımları akıl ve bilimle harmanlamaktadır. Down Sendromlu bireylerimiz için oluşturduğumuz kişisel eğitim programlarımızda ise davranış temelli müdahalelerden ve bilişsel yaklaşımlardan faydalanılmaktadır. Toplum ile çevre olanakları ile kültürümüzün derin hafızası da tüm programlarımızda yararlandığımız diğer başlıklardandır.

Eğitimlerinden iş yaşamlarına kadar Down Sendromlu bireylerimize hayatlarının her aşamasında katkı sunan DOSD Meram, özel bireylerimizin ailelerine de fayda sağlamayı hedeflemektedir. Eğitim programımızın odağında ailelerin de bulunması, Down Sendromlu bireylerimizin hayatını kolaylaştırma hedefimizin geniş kapsamını gözler önüne sermektedir.

İlçemizden şehrimize, şehrimizden ülkemize, ülkemizden ise tüm dünyaya yayılmasını umduğumuz bu iyilik hareketi için çok büyük emekler verilmiş, fedakârlıklar yapılmıştır. 1,5 yıllık yoğun çalışmalarımızın ardından faaliyete aldığımız DOSD Meram’ın, yeni ve özgün yapısı ile kısa süre içerisinde ülke genelinde örnek gösterilen model bir yapı olacağına ise hiç şüphemiz yoktur. Pek çok programın ortaya koyduğu bilgi ve becerilerin birleştirilmesiyle oluşturulan eğitim programımız, bu savımızı güçlü şekilde desteklemektedir.

Down Sendromlu bireylerimizin, diğer tüm gruplarla eşit şartlarda yaşam süreceği daha adil bir dünya hedefimize katkı sağlayan herkese teşekkürlerimizle…